Foto
29MAR

2016 - 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması Sonuçlandı

Türkiye’nin liseler arası ilk 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda gerçekleştirildi.


Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 3Durak, Sigma3D, Zaxe ve Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası iş birliğiyle ilk kez düzenlediği “Liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu. 

İstanbul’dan 16 okulun katılımıyla lise düzeyinde ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen organizasyon kapsamında 5-6 Mart 2016 tarihlerindeki atölyelerin ardından yarışma ve ödül töreni, 12 Mart Cumartesi günü TİM Maslak Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu’nda düzenlendi. 

Atölye ve yarışma, 3D yazıcıların eğitim ortamlarında inovatif düşünce ve tasarımı güçlendirecek şekilde kullanımının arttırılması, 3D yazıcıların kullanımı konusunda öğrencilere farklı becerilerin (tasarım, yazılım vb.) kazandırılması ve 3D yazıcıların sosyal faydaya dönük konularda kullanımının arttırılması amacıyla düzenlendi.

5-6 Mart 2016’da 3 boyutlu yazıcılarla tanıştırılarak uzmanlardan girişimciliğe,  3D Yazıcıların çalışma prensipleri ve 3D modellemeye giriş eğitimleri alan liseli öğrenciler, kendilerine verilen görev çerçevesinde takımlar halinde önce kendi iş fikirlerini geliştirdiler sonra da 3D modelleme yaparak ürünlerini oluşturdular. Bu süreçte öğrencilere 3D modelleme bilen mentörler atandı. Mentörler modelleme sürecinde takımlara teknik destek verdiler. Takımlardan görev olarak, 3D yazıcı ile üretilmek üzere mutfak ya da ulaşım / seyahat alanlarından birinde hayatı kolaylaştıran veya eğitim-öğretimi zenginleştirecek bir ürün tasarlamaları istendi.


2 aşamalı gerçekleşen eleme sonucunda katılan okullar: 

 • Çapa Fen Lisesi
 • Esenyurt Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi
 • Hisar Eğitim Vakfı Özel Hisar Lisesi
 • İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 • İstanbul Lisesi
 • Maçka Akif Tuncel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 • Özel Acarkent Doğa Anadolu Lisesi
 • Özel Anabilim Anadolu Lisesi
 • Özel Esayan Lisesi
 • Özel MEF Lisesi
 • Özel Sezin Lisesi
 • Özel Üsküdar Amerikan Lisesi
 • Robert Koleji
 • Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Lisesi
 • Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 • Bireysel Takım “Garibanlar”

6 Mart Pazar günü takımlar 3D modellemelerini organizasyon komitesini teslim ettiler. Takımların ürünleri 3Durak tarafından basıldı. Takımlar, tasarım ve iş fikirlerini 3D yazıcıdan çıkan prototipleri ile birlikte 12 Mart’ta jüri üyelerine sundu. Takımların bu çalışmaları, jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek dereceye girenler belirlendi. 

Özel Üsküdar Amerikan Lisesi takımı, “Keee” adlı projelerinde eller doluyken dolapları ayakla açmaya yarayan ve ellerden mikrop bulaşmasını önleyen bir ürün tasarladı ve Birincilik Ödülü’nüaldı.

İkincilik Ödülü’nü “Prodost – Hayatınızın Dengesi” projesini hazırlayan Esenyurt Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi Takımı kazandı. Takım, bir bacağı diğer bacağından kısa olan ve kemik hastalıkları geçirmiş her yaştaki bireyin kullanabileceği, kısa olan bacağın altına yerleştirilebilen taşınabilir bir ürün tasarladı.

Üçüncülük Ödülü’nün sahibi ise “Bavlab Modeli” adlı projeyle Özel Acarkent Doğa Anadolu Lisesi Takımı oldu. Öğrenciler, bu projeyle ilköğretim çağında Fen ve Teknoloji, ortaöğretim çağında ise Kimya dersi gören, ‘Elementler ve Bileşikler’ konusunu daha iyi anlamlandırmak isteyen görme engeli olan/olmayan öğrenciler ve interaktif ders işlemek isteyen öğretmenler için yeni bir ders materyali hazırladı.

Birinci olan takıma Zaxe 3D Yazıcı, ikinciye 3Doodler’dan 3D Kalem, üçüncüye de 3Durak’tan 3D Baskı Büst armağan edildi.

Büyükçekmece Atatürk Anadolu Lisesi’nden Berkay Yılmaz ve Başak Balcı, Tepekent Anadolu Lisesi’nden Berke Girgin, İstanbul Lisesi’nden Zeynep Duysak ve Silivri Atatürk Anadolu Lisesi’nden Serhat Savaş isimli öğrencilerin kurduğu Garibanlar takımı da “Air Pocket” isimli projeleri ile gösterdikleri çaba, takım çalışması, ürün kalitesi ve motivasyonları nedeniyle Jüri Özel Ödülü’nelayık görüldü. Öğrenciler, uçak seyahatlerinde her an ulaşmamız gereken eşyaları koyabileceğimiz düzenli bir aparat tasarladı.

Darüşşafaka sadece düzenleyici olup yarışmaya katılmadı. Darüşşafakalı öğrenciler arasında atölye ve yarışmanın bir benzeri,  aynı program ve içerikle 13-14 Şubat 2016 tarihlerinde düzenlenmişti.

Ödül törenine konuk konuşmacı olarak katılan VESTEL Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cengiz Ultav, gençlerle teknolojideki yeni trendler, yeni meslek alanları, inovasyon ve girişimcilik konularında söyleşi yaparak onlara iş dünyasından bir kapı araladı.  

Organizasyonda gönüllü olarak görev ve sorumluluk alan mentörlerimize ve atölye sorumlularımızın listesine ulaşmak için tıklayınız.

Takımlara mentör ve eğitmen desteği veren mentörlerimizin listesine ulaşmak için tıklayınız.

Hakan Dilbaz Mentör

Musab Göktaş Mentör

Faruk Çelik Mentör

Emre Küçükislamoğlu Mentör

Mehmet Ali Akın Mentör

Erhan Gümüş Mentör

Ozan Cömert 3D Modelleme:Creo atölyesi sorumlusu-mentör

Onur Alp Işıl Mentör

Yusuf Ulufer   3DModelleme:Thinkercad atölyesi sorumlusu-mentör
Organizasyonda gönüllü olarak görev alan sevgili Darüşşafaka öğrencilerine ulaşmak için tıklayınız. 

Seyhmus Aca 9.Sınıf

            Doğuhan Aras 9.Sınıf

Onay Altay 11.Sınıf

Ezginur Aydınyılmaz 9.Sınıf

Şule Barman 10.Sınıf

İbrahim Eren Burci 9.Sınıf

Bedirhan Durmuş 10.Sınıf

Furkan Erdemir 11.Sınıf

Egemen Göver 11.Sınıf

İrem İnanır 10.Sınıf

Murat Küçük 11. Sınıf

Eken Özlü 9.Sınıf

Melis Satıkboğa 10.Sınıf

Özgür Şen 11.Sınıf

Saruhan Zeybek Hazırlık Sınıfı