HAKKIMIZDA


Liseler arası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması

“Ekibini Kur! Hayal Et ve Tasarla! 3D Yazıcı ile Üret!”

Dünyamız hızla değişiyor. Otomobilden ev eşyalarına kadar geniş bir alanda tasarım hızlanıyor, inovasyonun ivmesi artıyor. Tüm bu gelişmeler eğitim sisteminde de yansımalarını buluyor. 3D yazıcılar, son dönemlerde öğrenme süreçlerine dahil olan eğitim araçlarından biri olarak okullarımıza girdi. 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları olarak,

  • tasarım ve inovatif düşünceyi destekleyici 3D yazıcıların, eğitim ortamlarında inovatif düşünce ve tasarımı güçlendirecek şekilde kullanımlarının arttırılması, 
  • 3D yazıcıların kullanımı konusunda öğrencilere farklı becerilerin (tasarım, yazılım vb.) kazandırılması,
  • 3D yazıcıların sosyal faydaya dönük konularda kullanımının arttırılması amacıyla, 


3Durak, Sigma3D, Zaxe ve Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası işbirliği ile bu yıl ilki İstanbul’daki okullarının katılımıyla gerçekleştirilecek Liseler arası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışmasını düzenlemeye ve yarışmanın ev sahipliğini yapmaya karar verdik. 

Bu yarışmada 21. yüzyılda ihtiyaç duyulan yaratıcılık, problem çözme, işbirliği, teknolojik araçları kullanma, zamanı etkili yönetme ve girişimcilik gibi pek çok becerinin söz konusu sürece dahil olmasını istedik. Gençlerin disiplinler arası çalışmalarının yanı sıra, takım ruhu içinde birlikte çalışmalarını, keşfedip üretmelerini  

Liseler arası 3D yazıcı Atölyesi ve Yarışması;   5-6 Mart 2016 tarihinde iki günlük atölyenin ardından 12 Mart 2016 tarihinde yarım günlük yarışma süreci olmak üzere toplam 2,5 gün olarak planlanmıştır.

Ekibini Kur! Hayal Et ve Tasarla! 3D Yazıcı ile Üret!” 

  Okullar yarışmaya 5’er kişilik takımlar halinde katılacaklardır.

Atölyenin ilk gününde takımlar, 3 boyutlu yazıcılarla tanıştırılacak ve uzmanlar tarafından tasarıma ve modellemeye giriş eğitimleri alacaklar. 

Bir günlük eğitimin ardından, takımlar kendilerine verilen görev çerçevesinde çalışmaları ve bunu bir iş fikrine dönüştürerek 3 boyutlu yazıcı yardımıyla tasarım yapmaları istenecek. 

Yarışmacı ekipler tarafından yaratılan tasarımları iş fikirleriyla 12 Mart 2016 tarihinde jüri üyelerine sunulacaktır.  Takımların bu çalışmaları, yarışmanın ölçütleri doğrultusunda jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek dereceye giren okullar ödüllendirilecektir.

Haydi “Ekibinizi kurun! Hayal edin, bizimle birlikte tasarlayın ve 3D Yazıcı ile üretin!”

 Liseler arası 3D yazıcı Atölyesi ve Yarışmamıza sizleri de bekliyoruz.